Tuz Lambaları Şifa Dağıtıyor

Tuz Lambaları Şifa Dağıtıyor

  Tuz lambaları birçok faydası ile dikkat çekmesinin yanı sıra kaya tuzundan üretildiği için kaya tuzunun içeriğinin ne olduğu konusunda da meraklara sebep olmaktadır. Kaya tuzu denizden kalan tuzun kaya katmanları haline gelmesi ve birikmesi ile oluşmaktadır. Bu katmanların içindeki tuzlar güneş ışınlarının etkisi ile kristalize olmaktadırlar. Böylelikle kristal kaya tuzları oluşmaktadır. Ülkemizde Çankırı tuzu ile kendini gösteren kaya tuzları insan sağlığına olan faydaları ile dikkat çektiği için birçok ürün ve aksesuar yapımında kullanılarak evlerimize girmekte ve şifa dağıtmaktadır. Çankırı kaya tuzu mağaraları özellikle çok ünlüdür ve bir kaya tuzu mağarasına düşen bir eşeğin yaklaşık 300 yıldır çürümeden günümüze kadar ulaştığını ve hala mağarada sergilendiğini görmekteyiz.

Tuz lambaları bu noktada kaya tuzlarının ampul ile ısınması ile havaya negatif iyonlar yaymakta ve bulunduğu ortamın kalitesini arttırmaktadır. Evlerinizde tercih edebileceğiniz tuz lambaları ile nefes darlığı çekmekten kurtulabilir, bulunduğunuz odanın çok daha sağlıklı bir yer olmasını sağlayabilirsiniz. İki boyutlu yağmur damlası şekilli tuz lambamıza sitemizden kolaylıkla ulaşabilir, tuz lambası fiyatlarına göz atarak kendinize uygun bir tane edinebilirsiniz.

Tuz Lambaları ve Erime Problemleri

Bir tuz lambasının yıpranmasının, aşınmasının ya da erimesinin asıl sebebi kaya tuzu lambası üzerindeki tuzun sulanmasıdır. Gerçek tuz lambası kendisini nemlendirmeyecek düzeyde ve nem derecesi düşük bir yer ya da odada kullanılıyorsa erimez ve aşınmaz.  Özellikle nemli bölgelerde yaşayan ve tuz lamba koyan bireyler tuz lambalarının küçüldüğünden yakınmaktadır. Ancak tuzun en büyük düşmanı sudur. İster nem aracılığıyla ister farklı şekillerde kaya tuzu lambasının sulanmasını önleyecek her adım tuz lambasının uzun yıllar boyunca kullanılmasını sağlayacaktır. Bu konuda gerçek ile sahte tuz lambasını ayırmanın en etkili yolu sahtelerinin zaman içerisinde kokmaya başlaması ile ortaya çıkmaktadır.

Nemli ortamlarda kullanılan tuz lambasının korunması da oldukça önemlidir. Tuz lambasının faydaları arasında sayılacaklar arasında, ortamın nem düzeyini dengeli hale getirdiği gibi yanmasıyla birlikte kendisini de neme karşı koruması yer almaktadır. Dolayısıyla çok aşırı nemli yerlerde kullanılan tuz lambasını neme karşı korumanın en etkili yolu onu sürekli olarak yakmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir