Çankırı Kaya Tuzu – Mineral Deposu

Mineral Deposu: Kaya Tuzu

Kaya tuzu insan vücudu için gerekli olan 84 elementi bünyesinde barındırmaktadır. Bilimsel olarak Halit mineral olarak kabul edilen kaya tuzunun içerisinde; kalsiyum, bakır, çinko, potasyum, magnezyum, selenyum ve iyot gibi yararlı mineraller yer almaktadır. Ayrıca, tuz mağaralarından çıkarılan kaya tuzu havayla temas etmediği ve hiçbir katkı maddesiyle birleşmediği içinde saf halde bulunmaktadır. Türkiye’de kaya tuzunun üssü Çankırı bölgesidir. Özel olarak mağaradan çıkartılan kristal halindeki kaya tuzu farklı şekillerde kullanılabilir. Tuz lambaları en yaygın kullanım şeklidir. Zira, kaya tuzunun ısıyla birleşmesi sonucu etkisinin arttığı görülmektedir.

Tüketicilerin Kimya derslerinden hatırlayacağı üzere; üç çeşit iyon bulunmaktadır. Pozitif, negatif ve zıt iyonların birleşmesi sonucu açığa çıkan nötr iyonlar vardır. Kaya tuzunun içerisinde negatif yani eksi iyonlar yüklüdür. Lakin, negatif iyonlar kendiliğinden harekete geçmez. Bunun için ısı uygulanması gerekmektedir. Tuz lambası içerisinde yer alan ampulün yaydığı ısı negatif iyonların etkileşime geçmesi için yeterli olmaktadır. Havada bulunan pozitif iyonlar ile negatif iyonlar birleşerek nötr iyonların açığa çıkmasını sağlar. Nötr iyonlar insandaki negatif enerjiyi emme gücüne sahip bulunmaktadır. Bu sayede rahatlık ve ferahlık hissinin yayılmasına olanak tanır.

33-single-default

Kişinin fiziksel yorgunluğu üzerinde de etkili olmaktadır. Tuz lambaları kullanılacakları ortamın genişliğine göre tercih edilmelidir. Farklı ebatlarda üretilen tuz lambalarının etkili olabilmesi için bulundukları odanın metrekaresi baz alınmalıdır. Metrekareye göre 3-4-5-6 kg çeşitliliğine sahip tuz lambaları kullanılmalıdır. Tuz lambaları bağışıklık sistemini güçlendirmenize yardımcı olur. Özellikle kış aylarında mikro organizmaların yaygınlaşması nedeniyle açığa çıkan nezle, grip gibi hastalıklara karşı savaş vermenizi sağlar. Zira, mineral deposu olan kaya tuzu ısıyla bütünleştiği için sağlık yönünden daha çok etkili olmaktadır. Tuz lambaları tasarım açısından da farklı zevklere hitap edecek şekilde hazırlanmaktadır. Evinizde ve iş yerinizde kullanabileceğiniz tuz lambaları; özel günlerde de kaliteli ve şık hediye tercihleri arasında yer almaktadır. Üzerine resim baskısı yapılabilen tuz lambaları evladiyelik bir hediye olarak değerlendirilebilir. Ayrıca, kişinin yorgunluğunu alma gücüne de sahiptir. Uykusuzluk ve stres problemi yaşayanlar tarafından tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir